fbpx

Reset Password

Your search results

İptal ve İade Koşulları

Sektörümüz, turizm ile ilgili diğer sektörlerinden bir çok farklılık göstermektedir ve bu açıdan iptal/iade şartları ve cezai sorumlulukları genellikle çok katıdır. Villa sahipleri ve aracılar çok kısa olan bir dönem içinde ve sezonda en fazla 15 müşteri ağırlamak hedefi ile hareket etmektedirler. Rezervasyonunuz yapıldıktan hemen sonra villanızın takvimi sizin belirlediğiniz süreler için bloke edilmekte ve herhangi bir şekilde kimseye pazarlanamamaktadır. Bu da, olası bir iptal durumunda bu yerin yeniden kiralanmasını neredeyse imkansız duruma getirmektedir. Bu yüzden villa sahipleri dolayısı ile firmamız iptaller konusunda çok katı bir tutum sergilemektedir. Aksi durumlarda gerek villa sahipleri gerekse firmamız bu yüzden ciddi kayıplar yaşayabilir.

Yurtdışında çok yaygın olan villa kiralama tatil anlayışı, ülkemizde ise hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Genellikle diğer ülkelerde çok erken rezervasyonlar yapılmakta, alınan kaporadan sonra bakiye tutar ise kiralama dönemine en az 8 hafta kala müşteriden talep edilmektedir. Ülkemizde ise genelde kaporadan sonra bakiye tutar villaya girişte alınmaktadır. Bu yüzden, gösterilen iyi niyet çerçevesinde maruz kalınabilecek kayıplardan dolayı iptal ve iade koşulları mutlaka okunmalı, anlaşıldıktan sonra süreç devam etmelidir.

Satıcı Tarafından Sözleşmeni̇n İptali̇

SATICI, rezervasyon iptallerini KİRACI’ya eposta, mesaj ya da telefon kanallarında yazılı ve sözlü olarak  iletmek durumundadır. SATICI tarafından rezervasyon iptal şartları aşağıdaki gibidir:

 1. SATICI tatil konutlarının bulunduğu bölgelerde yaşanabilecek elektrik veya su kesintileri, deprem vb. felaketler veya villa tesisat ve donanımındaki problemler gibi ön görülemeyen durumlarda rezervasyonu iptal etme hakkını saklı tutar. Böyle bir durumda SATICI yapılan tüm ödemeyi kiracıya iade etmekle yükümlüdür. Bununla birlikte SATICI, kiracının isteğine bağlı olarak kiralanan evin koşullarına denk alternatif evler sunmaya çalışır. Kiracı sunulan evlerden birini kabul edebilir, aynı konutu uygun farklı bir tarih için kiralayabilir ya da yapılan ödemenin iadesini talep edebilir.
 2. KİRACI, kiraladığı mülke taahhüt ettiği tarihte giriş yapma yükümlülüğündedir. KİRACI’dan kaynaklanan sebeplerle, rezervasyon süresi dahilinde belirlenen günden farklı bir günde giriş yapılmak istenmesi (villaya girişin ertelenmesi) durumunda,  KİRACI kalan rezervasyon bedelinin tamamını rezervasyon başlangıç gününde yapmakla yükümlüdür. Ödemenin yapılmaması durumunda SATICI rezervasyonu tek taraflı olarak iptal etme, yeniden satışa açma ve ilgili madde gereği yasal yollara başvurma hakkını saklı tutar.

Ki̇racı Tarafından Sözleşmenın İptali̇

KİRACI, rezervasyon iptallerini yazılı olarak e-posta ve/veya mesajla iletmek durumundadır. Rezervasyon iptal şartları aşağıdaki gibidir:

 1. Rezervasyon için gönderilen kaporanın (ön ödeme) oluşabilecek mücbir haller dışında iadesi yoktur. Tarafların herhangi bir kusuru olmaksızın, önceden tahmin edilemeyen ve önlenmesi mümkün olmayan ve ülkemizde veya ilgili ülkelerde turist gönderme veya kabulünü kısıtlayabilecek veya etkileyebilecek grev, lokavt, bulaşıcı hastalıklar, terör olayları, savaş hali, OHAL, ölüm, ağır hastalık,  yangın veya sel gibi doğal afet olayları mücbir sebep sayılır. Mücbir hallerde kiracıdan belge ibrazı istenir. Kiracının belge ibraz etmesi durumunda ön ödeme iadesi yapılmaz ama mevcut rezervasyon ücretsiz bir şekilde ileri bir tarihe ertelenebilir ya da açığa alınabilir. Bu durumda kiracı ön ödemesi için hak kaybına uğramaz. Tarihin veya kiralanan villanın değişmesi durumunda, yeniden rezervasyon yapılan villanın yeni rezervasyon tarihindeki rezervasyon şartları geçerli olacaktır.

  İzin tarihlerinin değişmesi, tatil planlarında oluşabilecek değişiklik, nişan, düğün vb iptali gibi kişisel nedenlerden dolayı yapılan iptallerde gönderilen kaporanın (ön ödemenin) iadesi yapılmaz, tarihler açığa alınamaz ya da ertelenemez.
 2. Kiracı  tarafından kaynaklanan iptallerde; iptalin bildirildiği tarihe göre SATICI aşağıda belirtildiği üzere  rezervasyon bedelinin belli kısımlarını ya da tamamını tazmin etme hakkına sahiptir:
  1. Kiracı, konaklama başlangıç tarihine 30 günden fazla bir süre varken iptal bildirimi yaparsa eve girişte ödemesi gereken ücretten (bakiye tutar) bir tahsilat yoluna gidilmez. 
  2. Kiracı, konaklama başlangıç tarihine 15 ile 29 gün arası bir süre varken iptal bildirimi yaparsa eve girişte ödemesi gereken ücretin (bakiye tutar) %50’ sini ödemekle yükümlüdür. SATICI, EV SAHİBİ adına bu ücreti yasal yollardan tahsil etmekle yükümlüdür. 
  3. Müşteri, konaklama başlangıç tarihine 1 ile 14 gün arası bir süre varken iptal bildirimi yaparsa veya hiç bildirim yapmadan tatilini iptal ederse eve girişte ödemesi gereken ücretin (bakiye tutar) %100 ünü ödemekle yükümlüdür. SATICI, EV SAHİBİ adına bu ücreti yasal yollardan tahsil etmekle yükümlüdür. 

Rezervasyon Deği̇şi̇kli̇ği̇

Rezervasyon yapılan villa için gönderilen ön ödemenin başka bir villaya aktarılması yoluyla rezervasyonun başka bir villaya aktarılması mümkün değildir. Misafirin rezervasyon yaptığı villa için tarihlerini değiştirme hakkı mevcuttur ancak birkaç özel duruma bağlıdır. Öncelikle takvimin bu değişikliğe uygun olması gerekmektedir. Girişinize 30 günden az bir süre kaldığı takdirde yapılan değişiklikler EV SAHİBİ tarafından büyük ihtimalle onaylanmayacaktır. Bununla birlikte takvimin bu değişikliğe uygun olması ve EV SAHİBİ ya da SATICI’ya bir kayıp getirmemesi gerekmektedir. Takvimin müsait olması halinde, SATICI değişiklik talebini villa sahibine iletir ve onay alınması durumunda değişiklik gerçekleştirilebilir. Buradaki son söz villa sahibine ya da EV SAHİBİ’ne aittir. Yapılacak rezervasyon tarih değişikliği için 250 TL ekstra ödeme alınmaktadır.

 

Cayma Hakkı

Web sitemiz üzerinden yapılan rezervasyonlarda KİRACI “Mesafeli Satış Sözleşmesi“ni elektronik ortamda kabul etmektedir. Sözleşme konusu ürün ve/veya hizmetler; “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin 15/g hükmü gereğince “Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken konaklama, eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler” niteliğinde olduğundan cayma hakkı kapsamında bulunmamaktadır. Ön ödeme yaparak rezervasyonun kesinleştirilmesi durumunda KİRACI bu hususu en başından bildiğini ve cayma hakkı talep edemeyeceğini kabul ve taahhüt eder.

 • Şirket Bilgilerimiz

  MAVİ MARTI Emlak Turizm İnşaat Tic. ve San. Ltd Şti.

  Vergi dairesi & no: Kaş 6131572929
  Adres: Şehitler Caddesi No: 31/B Kalkan Kaş Antalya
  Email: iletisim@islamlarvillas.com
  Telefon: 0242 606 0305

  BANKA HESAP NUMARALARI

  Hesap Adı:
  MAVİ MARTI Emlak Turizm İnşaat Tic. ve San. Ltd Şti.

  Türk Lirası Hesapları

  Ziraat Bankası
  TR32 0001 0019 5091 7863 8150 01
  İş Bankası
  TR62 0006 4000 0016 2760 0958 18
  Garanti Bankası
  TR12 0006 2001 3680 0006 2983 74
  Vakıfbank
  TR50 0001 5001 5800 7309 7557 91
  Denizbank
  TR58 0013 4000 0173 4366 3000 01

  Euro Hesapları

  Denizbank
  TR58 0013 4000 0173 4366 3000 02
  Ziraat Bankası

  TR 0500 0100 1950 9178 6381 5002
  Garanti Bankası
  TR77 0006 2001 3680 0009 0966 24

  KREDİ KARTI ile GÜVENLİ ÖDEME